Jak wybrać kinkiety?

Podczas urządzania mieszkania trzeba pamiętać o oświetleniu. Poza lampami sufitowymi zastosować można kinkiety, które pozwolą doświetlić konkretne obszary oraz nadadzą mieszkaniu niepowtarzalnego klimatu.

Co to jest kinkiet?

kinkiet

Kinkiet to nazwa pochodząca od francuskiego nazwiska „quinquet” i oznacza lampę mającą specjalną konstrukcję, która umożliwia powieszenie jej na ścianie.
Kinkiety swoje zastosowanie mają w teatrach, hotelach, restauracjach oraz kawiarniach, a także jako dodatkowe oświetlenie w pomieszczeniach mieszkań lub domów.

Rodzaje kinkietów

Podstawowym podziałem kinkietów są kinkiety wewnętrzne, które montowane są wewnątrz pomieszczeń, a także kinkiety zewnętrzne, stosowane do montażu na tarasie lub w ogrodzie. Wyróżnić można również kinkiety klasyczne, stylizowane, nowoczesne, a także do konkretnych pomieszczeń, jakimi są łazienka, korytarz, sypialnia, salon lub pokój dziecięcy.

Jak zamontować kinkiet?

Aby podłączyć i zamontować kinkiety, potrzebny jest śrubokręt, próbnik napięcia, obcęgi oraz śruby i kołki, a także wkrętarka bądź wiertarka udarowa.
Montaż kinkietu odbywa się według następujących kroków:

  • pierwszą czynnością jest wyłączenie bezpieczników oraz sprawdzenie próbnikiem napięcia, aby upewnić się, że w przewodach nie płynie prąd. Następnie przyłożyć trzeba kinkiet do ściany i zaznaczyć należy ołówkiem otwór, gdzie trzeba będzie wywiercić dziurę,
  • kolejnym krokiem jest wywiercenie otworów i włożenie w nie odpowiednich kołków,
  • ostatnim krokiem jest podłączenie kinkietu ściennego przy użyciu kostki, która ma dwa lub trzy otwory. W kostce znajduje się miejsce na przewód fazowy oraz zerowy, a także na przewód ochronny. Każdy z przewodów należy włożyć w odpowiednie miejsce i skręcić przy użyciu śrubokrętu lub zamontowanych zatrzasków, a następnie zamontować kinkiet do ściany.

Comments are closed.