Rolety rzymskie – czym są i jakie wybrać?

Jednym z coraz bardziej popularnych sposobów zarówno na ozdobienie wnętrza jak i ochronę przed promieniami słonecznymi a także na zachowanie prywatności jest zastosowanie rolet podczas planowania wystroju wnętrza. Rozwiązanie to jest bardzo funkcjonalne a dodatkowo zwiększa komfort wypoczynku domowników. Do jednego z najbardziej popularnych typów rolet należą rzymskie rolety. Czym się charakteryzują oraz jakie wybrać?

Czym są i jak działają rolety rzymskie?

Ten rodzaj rolet charakteryzuje się od innych typów tym, że posiada on charakterystyczne fałdy, które powstają po zwinięciu materiału rolety. Kluczową kwestią w tym przypadku jest umieszczenie tuneli wyposażonych w przezroczyste poprzeczki, które pozwalają na zwijanie materiału w charakterystyczne i przyciągające wzrok fałdy. Dzięki możliwości swobodnego ich zwijania są one świetną alternatywą dla tradycyjnych rozwiązań. W związku z tym, dają one możliwość skutecznej regulacji światła, które wpada do danego pomieszczenia.

Większość rolet tego typu jest wyposażona w tzw. mechanizm koralikowo-łańcuszkowy poprzez który możliwe jest zwijanie materiału. Sprawdza on się doskonale w przypadku grubszych, cięższych oraz większych powierzchni materiału. W przypadku lżejszych rolet stosowany jest mechanizm sznurkowy.

Roleta rzymska – czym się kierować podczas zakupu?

Decydując się na zakup rolet rzymskich warto zwrócić uwagę nie tylko na ich wymiary oraz kolor ale także materiał z którego są wykonane oraz pozostałe udogodnienia. Decyzja z jakiego materiału wybrać rolety powinna być podyktowana przede wszystkim ich funkcjonalnością. Warto je także dopasować do stylu i charakteru wnętrza, tak by wspólnie tworzyły harmonijną całość.

Do najczęściej spotykanych typów rolet zaliczyć należy:

  • rolety dzień noc, które sprawdzą się doskonale w przypadku okien o dużej powierzchni. W nocy doskonale zapewnią ochronę przed światłem, natomiast w ciągu dnia zadbają o prywatność domowników,
  • zaciemniające, których największą zaletą jest skuteczna ochrona przed intensywnym słońcem. Ten model chroni także pomieszczenie przed nadmiernym nagrzewaniem się bowiem posiadają one funkcję odbijania promieni słonecznych,
  • wykonane z tkanin firankowych, które pełnią głównie funkcję dekoracyjną i doskonale zastępują tradycyjne firanki,
  • wykonane z welwetu. Materiał ten nada wnętrzu ciepłego klimatu a także modnego obecnie charakteru. Doskonale sprawdzi się zarówno w nowoczesnych jak i klasycznych wnętrzach.

Podejmując decyzję o zakupie rolet warto wybrać modele które zostały wyposażone w system samoblokujący. Udogodnienie to pozwala precyzyjnie operować roletą oraz zatrzymuje ją na pożądanej wysokości.

Rolety rzymskie są idealnym rozwiązaniem zarówno do zastosowania w pokojach dziennych, jadalniach oraz kuchniach. Modele zaciemniające warto umieścić w sypialniach i pokojach dziecięcych, Z uwagi na różnorodność materiałów oraz kolorów w jakich są dostępne stanowią nie tylko funkcjonalne i praktyczne rozwiązanie ale także są nietuzinkową i unikalną aranżacją okna.

Comments are closed.