Dywan na balkon, taras lub werandę? Czym powinien się cechować dywan na zewnątrz?

Wybranie właściwego dywanu na patio czy balkon lub inną przestrzeń zewnętrzną zapewnia wiele korzyści. Dywan może zmiękczać twarde podłoże np. na balkonie, stanowić element wystroju czy wyznaczać poszczególne miejsca w ogrodzie. Jakie właściwości powinien mieć taki dywan na taras lub werandę albo do ogrodu?

Odporność na warunki atmosferyczne

Pierwsza i najważniejsza cecha dywanów używanych na zewnątrz. Dywany tarasowe czy ogrodowe muszą być wytrzymałe na trudną pogodę – deszcz, ostre światło słoneczne, niską temperaturę czy nawet śnieg. Wybór odpowiedniego dywanu, który wytrzyma te niedogodności jest koniecznością.

Optymalnie jest wybrać odporny na wilgoć dywan z podkładem, aby zapobiec gromadzeniu się pleśni. Pomoże również w zapobieganiu gromadzeniu się wody deszczowej i stopionego śniegu na dywanie.

Dywany polipropylenowe, akrylowe i olefinowe są w większości idealne do użytku na zewnątrz. Są odporne na zewnętrzne warunki pogodowe, co czyni je najlepszym wyborem do dywanów zewnętrznych.

W przypadku bardzo wysokiego nasłonecznienia, taki np. dywan tarasowy z powłoką odporną na promieniowanie UV sprawdzi się w cieplejszym klimacie. Jeśli jednak oczekuje się produktów naturalnych do wyboru jest bambus lub juta.

Płaski splot

Na zewnątrz najlepiej jest używać dywanu, który minimalizuje zużycie. Takie są dywany o płaskim splocie o niskim włosiu. Dywan o płaskim splocie jest wytrzymały i stabilny dzięki swojej ciasnej konstrukcji, choć nie jest zbyt wygodny pod stopami. Dywan o płaskim splocie odpycha kurz i brud i nie zaczepia się, więc jest to najlepszy wybór na zewnątrz. Nawet przy dużym natężeniu ruchu dywan o płaskim splocie zachowuje swój kształt i wygląd, dzięki czemu można organizować imprezy, przyjęcia i spotkania na świeżym powietrzu, nie martwiąc się o swój dywan na tarasie czy w ogrodzie.

Dywan z łatwą pielęgnacją

Rodzaj dywanu i splot powinny ułatwiać pielęgnację. W zasadzie wykonanie z tworzyw syntetycznych i płaski splot zapewniają łatwą konserwację. Takie dywany na balkon czy taras albo na patio łatwo czyścić jest punktowo jak i w całości. Dodatkowo można użyć sprayu chroniącego tkaniny, który zapobiega wchłanianiu plam do włókien. Dywany na zewnątrz są bardziej odporne na plamy plamy niż naturalne.

W przypadku tworzyw naturalnych na zewnątrz należy wybierać te z twardymi włóknami jak bambus i juta. Twarde włókna czynią je naturalnie odpornymi na brud i kurz oraz znacznie ułatwiają ich czyszczenie.

Rozmiar dywanu

Wybór dywanu o określonych wymiarach pozwoli zaakcentować przestrzeń na zewnątrz. W przypadku mebli, takich jak mały stolik czy ławki, może się sprawdzić się okrągły dywan na taras. Jeśli chce się połączyć wystrojowo ze sobą meble ogrodowe, dobrym pomysłem jest ustawienie prostokątnego dywanu. Ponadto w mniejszych przestrzeniach można używać np. małych dywanów na balkonie lub wycieraczek przy wejściach na taras lub drzwiach do ogrodu.

Wzór pasujący do wnętrza

Najmniej istotna cecha dywanów na zewnątrz. Jednak dywany na balkonie lub tarasie mogą wnieść odrobinę koloru, jeśli zostaną dopasowane do innych elementów jak meble, hamak, poduszki, rośliny lub zestawy świateł. Aby uzyskać nowocześniejsze wykończenie, można użyć dywanu na taras w paski w monochromatycznych odcieniach. W plenerze, np. ogrodzie z meblami i dekoracjami z naturalnego drewna dywan w jednolitych kolorach, takich jak czerwony lub pomarańczowy ociepli wystrój.

Dywan na taras? Sprawdź ofertę sprzedażową na SklepEureka.pl.

Comments are closed.