Cechy idealnego obrusa

W każdym domu musi się znaleźć miejsce na stół. Służy on nie tylko do spożywania codziennych posiłków, lecz również jako miejsce przyjmowania gości. A jak każdy doskonale wie, tam, gdzie jest stół, musi się również znaleźć obrus. Nie każdy jednak wie, czym w ogóle taki obrus powinien się charakteryzować. Z jakiego powodu warto go w ogóle stosować?

Dlaczego warto mieć obrus na stole?

Zanim przejdzie się do zdobywania wiedzy z zakresu obrusów, najpierw warto dowiedzieć się, z jakiego powodu warto w ogóle po taką wiedzę sięgać. Co sprawia, że obrus jest czymś, co warto mieć na stole?

Obrus jest potrzebny z dwóch powodów. Po pierwsze, służy jako dekoracja, a po drugie, jako zabezpieczenie. O co w tym dokładnie chodzi? Nie da się ukryć, że biały, pięknie wykonany obrus to rewelacyjna ozdoba każdego stołu. Zwyczajnie nie da się nie zastosować go w przypadku bardziej uroczystych okazji, a nawet zwykłego proszonego obiadu. Trzeba jednocześnie pamiętać o tym, że przy stole zdarzają się różnego rodzaju wypadki. Komuś może coś się rozlać, coś wypaść z dłoni, czy też coś może uderzyć o stół. Obrus ma za zadanie ochronić powierzchnię stołu, ponieważ zawsze można go uprać, a w ostateczności wymienić na nowy. W przypadku stołu nie jest już tak łatwo, więc warto go możliwie jak najlepiej chronić.

Jaki wymiar?

Żeby obrus mógł spełniać swoje zadania, musi być najpierw odpowiednio wybrany. A jak wybrać obrus na stół? Przede wszystkim trzeba wiedzieć, w jakim powinien być on rozmiarze. Co komu po modelu zbyt małym, który nie będzie odpowiednio zakrywał całej powierzchni stołu, lub też po takim, który będzie zwisał aż do samej podłogi?

W jaki zatem sposób dokonać wyboru obrusa od strony jego rozmiaru? Przyjmuje się, że dobry obrus przede wszystkim powinien być większy niż blat stołu. O ile jednak większy? Trzeba przecież pamiętać, że nie może on zwisać z niego aż do samej podłogi. Przyjmuje się, że najlepszy efekt wizualny osiąga się w sytuacji, gdy materiał zwisać będzie na około 25 centymetrów od blatu. Oznacza to, że do wymiaru blatu powinno się dodać około 50 centymetrów, co pozwoli kupić idealny rozmiar obrusa.

Jaki materiał?

Oczywiście równie istotną sprawą co rozmiar jest materiał, z którego obrus jest wykonany. Wpływać to będzie nie tylko na jego wygląd, lecz również odporność na zabrudzenia, a także łatwość, z jaką przyjdzie wyczyszczenie zabrudzonego obrusa.

Jaki zatem model można polecić? Przyjmuje się, że zdecydowanie najlepsze obrusy wykonane są z materiałów naturalnych, takich jak len, bawełna lub sizal. Dlaczego są one lepsze niż materiały pochodzenia sztucznego? Przede wszystkim znacznie lepiej się prezentują, a przecież o to głównie chodzi w przypadku obrusów. Po drugie, naturalne obrusy lepiej zachowują się na stole – są milsze w dotyku, a także nie tak śliskie jak modele sztuczne. Innymi słowy, są po prostu o wiele ładniejsze, wygodniejsze oraz bardziej komfortowe dla gości.

Podsumowanie

Wybranie odpowiedniego obrusa do stołu nie jest proste. Warto jednak pochylić się nad tym zadaniem, a uzyska się naprawdę pięknie się prezentujący stół.

Comments are closed.