Do czego służy otwornica?

Wykonywanie otworów w taki sposób, żeby były idealnie okrągłe, nie jest rzeczą łatwą. Dlatego też w handlu możemy kupić urządzenie zwane otwornicą. Jest to przystawka do wiertarki lub wkrętarki, która pozwala na pracę z różnymi rodzajami materiałów. Możemy wykonywać otwory w drewnie, plastiku, ale również w metalu czy betonie. Wszystko zależy od naszej wyobraźni, rodzaju posiadanej otwornicy, a także mocy wiertarki, z którą będziemy używać wyżej wymienionej przystawki.

Sposób użycia

By odpowiednio pracować z otwornicą, musimy najpierw prawidłowo zamontować ją do wiertarki bądź wkrętarki. W tym celu włóżmy trzonek do wnętrza uchwytu, upewnijmy się że jest odpowiednio wycentrowany i mocno zabezpieczmy. Sprawi to, że otwornica będzie pracować idealnie pod kątem prostym do podłoża, co jest bardzo ważne jeżeli chcemy mieć doskonale wywiercony otwór. Pamiętajmy, że jeśli potrzebujemy wykonać otwór w twardym materiale, takim jak beton, potrzebna będzie otwornica o odpowiednio wzmocnionej konstrukcji. Sama maszyna, którą wykorzystamy, również musi posiadać odpowiednią moc. Czasami możemy mieć konieczność wykorzystania młotowiertarki z udarem, by przebić się na przykład przez żelbetową ścianę.

Jak wiercić otwornicą?

otwornica

Każde urządzenie tego typu posiada na końcu zwyczajne wiertło. Pozwala ono na wycentrowanie otworu, zanim zęby otwornicy dotkną właściwego materiału. Końcówka wiertła nie jest zbyt mocna, ponieważ nie jest to najistotniejsza część przystawki, stąd też nie powinniśmy nadmiernie naciskać na materiał, zanim właściwa część nie rozpocznie pracy. Gdy zęby dotkną materiału, na początku należy wiercić powoli, by otwór wyszedł idealnie. Gdy zagłębimy się już nieco w materiał, możemy użyć pełnej mocy maszyny, by przyspieszyć proces wykonywania otworu.

Comments are closed.