Płytki imitujące beton – hit czy kit?

Wystrój wnętrza stanowi aktualnie duże wyzwanie, szczególnie jeśli ma się sprecyzowane gusta i preferuje surowy minimalizm. Jeszcze kilka lat temu w takim wystroju królowały panele i parkiet – aktualnie fakturą która jest jedną z najpopularniejszych jest faktura surowego betonu. Surowiec ten o chropowatej, utrzymanej w odcieniach szarości fakturze jest doskonałym dopełnieniem dla wnętrz minimalistycznych.

Beton czy płytki imitujące beton?

Beton ma niewątpliwie wiele zalet. Po pierwsze jest tani i szybki w stosowaniu. Dodatkowo kusi modną fakturą i kolorem. Ma jednak pewne wady. Po pierwsze jest bardzo podatny na wycieranie – bez odpowiedniej impregnacji w miejscach bardziej uczęszczanych w domu szybko ulegnie wytarciu. W konsekwencji stanie się śliski i straci swój atrakcyjny wygląd. Stosując go na podłodze konieczna jest częsta konserwacja i impregnacja. Dodatkowo nie jest zbyt wytrzymały – po pewnym czasie ulega zużyciu, wiązania się luzują a on sam zaczyna się kruszyć i rozwarstwiać. Zdecydowaną przewagą mają w tym przypadku betonopodobne alternatywy. Na rynku są zarówno płytki imitujące beton, jak i specjalne plastikowe okleiny, panele ze wzorcami betonu. Szczególną przewagę mają płytki: są dużo wytrzymalsze, mają odpowiednią fakturę i są łatwiejsze w utrzymaniu czystości.

W których pomieszczeniach zakłada się betonopodobne płytki?

Do niedawna płytki były domeną pomieszczeń gospodarczych, kuchni i łazienek. I w tych wszystkich pomieszczeniach płytki betonopodobne znajdą tutaj swoje miejsce – czy to jako całościowa kompozycja czy jako element dekoracyjny. Prawdziwą nowością jest jednak stosowanie gresu w pomieszczeniach przeznaczonych do interakcji: w salonie, w sypialni czy nawet w jadalniach. Atrakcyjny wygląd, połączony z szybkością czyszczenia powoduje, że coraz częściej płytki znajduje się na większych powierzchniach w domu. Powszechność stosowania ogrzewania podłogowego z kolei to kontrargument dla wszystkich osób twierdzących, że od płytek jest w domu zwyczajnie zimno.

Comments are closed.