Negocjacje z deweloperem – jak je prowadzić?

Negocjacje to nieodłączny element kupowania nieruchomości – nie tylko wtedy, gdy kupujemy mieszkanie z rynku wtórnego od osób fizycznych, ale też od dewelopera, w przypadku rynku pierwotnego. Warto negocjować, bo zwykle cena transakcyjna różni się od wyjściowej o kilka bądź kilkanaście procent. Należy jednak mieć merytoryczne argumenty, przygotować się i wybrać właściwy moment na negocjacje.

Merytoryczne argumenty

Negocjacje z deweloperem są możliwe, ale należy przygotować sobie argumenty do rozmowy i orientować się w realiach rynku. Kwestie, które mogą pomóc przekonać dewelopera, by obniżył cenę nieruchomości, to m.in. uciążliwe i głośne obiekty, które powstają w okolicach nieruchomości – np. droga szybkiego ruchu, tory kolejowe, supermarket z dużym parkingiem. Należy więc zrobić research i dowiedzieć się jak najwięcej o terenie, w którym budowana jest inwestycja dewelopera. Warto zorientować się też, co oferują konkurencyjni deweloperzy w tej samej okolicy. Jeśli ich ceny są nieco niższe, może to być kolejny argument w negocjacjach.

Kluczowe jest zachowanie zasad kultury osobistej i rzeczowość. Przygotujmy więc konkretne argumenty i propozycje, do których deweloper będzie mógł się od razu odnieść – zaakceptować bądź negocjować z nami dalej.

Dobry moment na negocjacje

Negocjacje mają największy sens na etapie przedsprzedaży nieruchomości. Jeśli deweloper finansuje znaczną część budowanych nieruchomości z pieniędzy od kupujących, będzie skłonny do negocjacji. Oczywiście warto też negocjować w innych momentach. Na późniejszym etapie budowy, gdy zostały jeszcze wolne mieszkania, deweloperowi również będzie zależało na ich szybkiej sprzedaży – zobacz ofertę: https://wroclaw.domd.pl/. Nie ma zatem złego momentu na negocjacje z deweloperem.

Deweloper nie zawsze musi być skłonny do negocjacji, szczególnie gdy nieruchomość ma posiadać charakter prestiżowy. Nie oznacza to jednak, że nie możesz spróbować podjąć z nim rozmowy na temat niewielkiej obniżki ceny mieszkania. Nic w ten sposób nie tracisz

Comments are closed.