Koszty wynajmu biura – od czego zależą?

Mając własny biznes, bardzo często staje się przed wyzwaniem znalezienia nowego biura dla siedziby firmy. Obojętnie czy jest to dopiero początek działalności, czy przedsiębiorstwo funkcjonuje na rynku od lat – co jakiś czas trzeba zmienić biuro.

Wynika to chociażby z tego, że w firmie przybywa coraz to nowych pracowników, którym zapewnić trzeba komfortowe warunki pracy – najlepiej własny kąt, w którym będą mogli poświęcić się swoim zadaniom. Znalezienie w Warszawie odpowiedniego lokalu użytkowego to nie lada wyzwanie, które zazwyczaj zajmuje trochę czasu.

Na co zwrócić uwagę szukając siedziby dla swojej firmy?

W pierwszej kolejności, podczas szukania miejscówki dla swoich pracowników, należy przemyśleć, jak dużej przestrzeni się potrzebuje. Niekiedy można wynająć cały budynek, a czasami wystarczą jeden czy dwa mniejsze lokale użytkowe. Należy wziąć pod uwagę lokalizację. Dużo firm funkcjonuje w centrum miasta, gdzie łatwy jest dojazd komunikacją miejską. Jednak, jeśli ktoś decyduje się na taką lokalizację, powinien wynająć również miejsca parkingowe dla swoich pracowników czy gości odwiedzających firmę. Nie ma nic gorszego niż szukanie miejsca do zaparkowania auta w centrum miasta i to w godzinach szczytu.

Od czego uzależniona jest wycena lokali usługowych?

Nie da się ukryć, że cena wynajmu jest jednym z najbardziej newralgicznych czynników, podczas szukania biura do wynajęcie. Lokale usługowe znaleźć można w przeróżnych kwotach a ich wysokość zależy przede wszystkim od:

  • wielkości wynajmowanej powierzchni – im jest ona większa tym droższy wynajem;
  • bliskości węzła komunikacji miejskiej – pobliskie tramwaje czy przystanki autobusowe podbijają koszty wynajmu;
  • lokalizacja – im bardziej jesteśmy na peryferiach miasta, tym mniejsze są co miesięczne opłaty.

Zanim podpisze się umowę na wynajem danego lokalu użytkowego, warto z pewnością przejrzeć ją z prawnikiem. Wówczas uniknąć można wielu potencjalnych nieporozumień, które nierzadko wynikają z nieznajomości prawa nieruchomości.

Comments are closed.