Jak powinna wyglądać idealna rama do obrazu?

Obraz i rama do obrazu to całość. Tylko dobrze dobrana rama na wymiar będzie podkreślała walory obrazu, a nie tłumiła jego urok. Jak wybrać ramę do obrazu tak, by podkreślała obraz? Wybierając ramę musimy dostosować jej grubość oraz zdobienie do obrazu, który ma podkreślać. Bardzo ważne jest, by ramy na wymiar nie tłumiły obrazu, a podkreślały jego charakter.

Na co zwrócić uwagę wybierając ramy na wymiar?


Sztuka nowoczesna nie lubi ram. Bardzo dobrze czuje się sama. Swoje zadanie może spełnić jedynie mała, delikatna rama, która nie rzuca się w oczy. Prosta, bez żadnych zdobień, w naturalnej kolorystyce – taka powinna być rama do obrazów współczesnych. Obrazy na płótnie bronią się same. Inaczej jest z obrazami klasycznymi. Rama do obrazów na wymiar (zobacz takie) jest bezwarunkowo obowiązkowa w portretach. Jest to rodzaj obrazu, który zawsze z ramą będzie wyglądał dużo lepiej niż samodzielnie.

Portret i scena batalistyczna


Zasadą jest, że rama może być bardziej widoczna, grubsza, czy bardziej zdobiona im starszy jest obraz. Małe pejzaże oraz krajobrazy wymagają właśnie takiej ramy. Rama na wymiar, która zwraca na siebie uwagę podkreśli pejzaż. Ramy na wymiar sprawdzają się również w obrazach przedstawiających sceny batalistyczne, czy postaci historyczne. W takiej sytuacji ramy na wymiar, które są bogato zdobione, rzeźbione, a nawet pozłacane wyglądają idealnie.Zadaniem dobrze wybranej ramy do obrazu jest podkreślenie jego piękna. Rama pozwala na nie zakłócone podziwianie obrazu. Rama nie może dominować nad obrazem, muszą tworzyć jednolitą całość.

Comments are closed.